Středomořská kuchyně u vás doma

Rozvoz jídla z restaurací

Přidal/a bonrestcz

Středomořská kuchyně u vás doma

 

Většina kuchyní je vázaná na etnické skupiny a kultury. Kdežto ta středomořská taková není. Je to označení typické pro středozemní moře, kde většina z nás už byla a kuchyni tak celkem dobře zná.

Podnebí ve středomoří je slunečné a mírné a proto má výborné podmínky pro pěstování většiny druhů zeleniny, ovoce a mnoho jiných druhů. Daří se zde salátům, rajčatům, lilku či artyčokům. Proto se také hojně zelenina objevuje ve středomořské kuchyni v různých podobách. Pečená zelenina, grilovaná, ale také ta čerstvá.

Samozřejmě se ve středomoří daří pěstování oliv a proto je zde neodmyslitelnou součásti kuchyně i olivový olej. Někdy se tento olej nazývá tekutým zlatem, které je téměř pokaždé součástí připravovaných pokrmů.

Ve středomořské kuchyni se používají spíše ryby, mořské plody a méně už tak maso. Ale není to rozhodně pravidlo. Třeba v Řecku vám naservírují Gyros, který je masovou pochoutkou. Na Gyros si u nás můžete zajít téměř v každém městě. Můžeme doporučit například restauraci  MASA BUKA Řecká taverna v Liberci, kde dostanete opravdu řecké speciality, které vám dodají pocit, že jste na dovolené u Středozemního moře.

Když jsme mluvili o mořských plodech, tak ty jsou ve středozemí oblíbeným zdrojem bílkovin. Středozemní moře je přívětivé právě k lovu těchto pochoutek a vy tak můžete ochutnat naprosto čerstvé krevety, langusty, chobotnice a mnoho dalšího.

Pokud byste se nacházeli v Jablonci nad Nisou tak bychom vám doporučili skvělé bistro, kde dělají pokrmy z čerstvých krevet  Lien Quan, kde si navíc můžete užít pocit jako u moře díky blízkosti místní přehrady, která je v letních měsících hojně navštěvovaná, a zdejší bistro je od ní co by kamenem dohodil.

Pokud si ovšem chcete připravit dary moře doma, tak doporučujeme zajít do Makra či specializovaných obchodů, kde mají stále čerstvé mořské plody, ryby a maso. Díky své popularitě se dostává středomořská kuchyně i do našich domácností a je vhodná pro ty, kteří si chtějí udržet zdravý životní styl. Kuchyně je lehká a chutná. Proto si můžete dopřávat tuto kuchyni častěji a bez výčitek.

 

foto pixabay.com

Publikujte své komentáře

přihlášenMusíte odeslat komentář.